Układy funkcjonalne

 
Opracowanie układów funkcjonalnych jest najważniejszym etapem w całym procesie projektowym. Pozwala nam zaadaptować projekt budowlany do indywidualnych potrzeb użytkowników poprzez dokładnie rozplanowanej funkcji pomieszczeń. Dzięki analizie sytuacji wyjściowej, w oparciu o wiedzę i przyjęte normy znajdujemy miejsce dla preferowanych przez użytkowników elementów wyposażenia wnętrz, co ostatecznie w sposób znaczący przekłada się na ergonomię i wygodę w codziennym funkcjonowaniu w danej przestrzeni.
 
Analizując Państwa potrzeby na podstawie rozmów oraz ankiety, opracowujemy kilka wariantów układów funkcjonalnych. Po ich omówieniu i przedstawieniu korzyści, przechodzimy do opracowania ostatecznej wersji układu – z wymiarami pomieszczeń, zaznaczeniem przesunięcia ścian i otworów drzwiowych, rozrysowaniem symboli mebli, sprzętów AGD i RTV oraz sanitariatów.
 
 

Układy funkcjonalne – warianty i wersja ostateczna

 
 
Gotowy projekt funkcjonalny stanowi punkt wyjścia dla zaplanowania instalacji oraz kolejnych etapów projektu – aranżacji stylistycznej.
Dzięki wiedzy i umiejętnościom architekta otrzymują Państwo skrojony pod własne potrzeby, funkcjonalny plan zagospodarowania przestrzeni, który w dużym stopniu przyspieszy prace budowlane oraz zagwarantuje komfort zamieszkiwania na wiele lat.
 
 
Na jakim etapie budowy lub remontu najlepiej zaplanować układ funkcjonalny?
Jak najszybciej!
Najkorzystniejszą opcją jest konsultacja z architektem wnętrz jeszcze przed zakupem projektu budowlanego domu lub wyborem lokalu mieszkalnego. Pozwoli to przeanalizować kilka wybranych przez Państwa propozycji i podczas spotkania omówić możliwości zmian w ich obszarze.
Konsultacja pozwoli również uniknąć „pułapek” jakie nieuczciwi deweloperzy zastawiają na potencjalnych kupców zmieniając proporcje wyposażenia. Przykładem jest poniższy rysunek, ilustrujący jak wnętrze przedstawia deweloper (z lewej) a jak wygląda ono w przy zastosowaniu rzeczywistych wymiarów i proporcji (z prawej):
 
 

Porównanie rysunku dewelopera w odniesieniu do rzeczywistych proporcji

 
 
Również bardzo dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z architektem wnętrz tuż po rozpoczęciu prac na budowie. Pozwoli to na wdrożenie nowego układu funkcjonalnego jeszcze przed postawieniem ścian. Wówczas, bez burzenia możemy stawiać budynek według projektu z nową lokalizacją ścian działowych, otworów drzwiowych i okiennych. W takich okolicznościach koszty budowy nie ulegają zmianie.

 
  Porównanie wybranego układu funkcjonalnego do wersji wyjściowej

 

 
 Jeśli budynek funkcjonuje już jako stan surowy zamknięty, tworząc nowy projekt funkcjonalny, aby ograniczyć koszty, dostosowujemy się do zastanej sytuacji. Niestety ogranicza to częściowo zakres możliwości poszukiwania najbardziej ergonomicznych rozwiązań. Nie znaczy to jednak, że na projekt jest już za późno. Warto opracować nowy układ funkcjonalny zanim do budynku wejdą instalatorzy. Indywidualny projekt funkcjonalny w 90% przewiduje umiejscowienie wypustów instalacji elektrycznej i wodno – kanalizacyjnej, co w dużej mierze przekłada się na oszczędności związane z ewentualną późniejszą zamianą lokalizacji tych punktów na etapie aranżacji stylistycznej wnętrz (etap wizualizacji).

 

Instalacje zaplanowane w oparciu o wybrany układ funkcjonalny

 

 
 

Projekt układu funkcjonalnego warto wykonać nawet jeśli „tylko” remontujemy daną przestrzeń, nadając jej nową, lepszą odsłonę. Każdy salon, sypialnia, pokój dzieci, a zwłaszcza łazienka i kuchnia mimo najpiękniejszych dodatków nie staną się funkcjonalne, gdy podczas urządzania pominiemy tak istotny aspekt jakim jest ergonomia.

 

Warto skorzystać z porady doświadczonego architekta wnętrz w zakresie rozplanowania przestrzeni, nawet jeśli nie przewidują Państwo korzystania z usług z zakresu projektu stylistycznego. Etap projektowania układów funkcjonalnych może być traktowany jako zupełnie odrębna usługa, wyceniany jest indywidualnie i kosztuje dużo mniej niż pełny projekt aranżacji wnętrz zawierający wizualizacje oraz katalog wykonawczy.
 
Zapraszamy do kontaktu! Z chęcią pomożemy zredukować czas i stres związany z budową lub kupnem nowego domu czy mieszkania!  
 
 

Skontaktuj się z nami w celu zamówienia wyceny indywidualnej. Przygotujemy ofertę specjalnie dla Ciebie.

+48 605 890 740

kontakt.pracownia2b@gmail.com